Лененото семе е едно от най-старите култивирани от човека култури и е плод на едногодишното тревисто растение лен. Семето е различно по форма, цвят и размери,има бели, червени, жълти или черни семенца;сладко е на вкус, мазно и със слаба миризма.
Лечебните свойства на лененото семе се дължат на три основни съставки.
Омега-3 мастните киселини регулират имунитета и подобряват биохимичните процеси в организма. Лигнаните са естрогени с антиоксидантно действие, които регулират хормоналното равновесие и стимулират увеличаване на производството на хормони в организма. Фибрите са благоприятни за храносмилането и отделителната система и засищат глада, разказват медици.
Лечебните свойства на лененото семе се дължат на три основни съставки.
Омега-3 мастните киселини регулират имунитета и подобряват биохимичните процеси в организма. Лигнаните са естрогени с антиоксидантно действие, които регулират хормоналното равновесие и стимулират увеличаване на производството на хормони в организма. Фибрите са благоприятни за храносмилането и отделителната система и засищат глада, разказват медици.
Редовната употреба на ленено семе пази от рак, най-вече на гърдата, на простатата и дебелото черво. Според тях мастните киселини, които съдържа, не само че пречат да се появи тумор, но и не позволяват, ако има такъв, да нарасне.Други медици, твърдят, че лененото семе съдейства активно при лечение на рак на кожата, белите дробове и яйчниците.
Помага при безсъние, главоболие, зачервяване на очите и при болки в ушите, като извлича токсините от организма и абсорбира течностите.
При сърдечно-съдови проблеми консумацията на ленено семе подобрява сърдечния ритъм, намалява нивото на т.нар. излишен холестерол и предотвратява атеросклерозата.Вълшебното растение предотвратява втвърдяването на артериите и кръвните съсиреци, като по този начин намалява риска от инфаркт или инсулт .
При диабет подпомага нормализирането на кръвната захар. Потиска или блокира изцяло възпалителни процеси, настъпили при болестите паркинсон или астма.Помага при безсъние, главоболие, зачервяване на очите и при болки в ушите, като извлича токсините от организма и абсорбира течностите.
Не се препоръчва употребата му при бременност, защото може да бъде засегнато развитието на репродуктивната система или здравето на плода, настояват гинеколози и казват, че консултацията със специалист е задължителна. Консумацията на лененото семе скъсява времето за възстановяване на мускулите след тренировка и затова често се ползва от спортисти.
Лененото семе има доказано положително въздействие при някои психични отклонения като шизофрения и депресия.
Най-добре е лененото семе да се поема смляно и в натурален вид по една чаена лъжичка час преди храна, примесено с кисело мляко или поръсено върху салатата.
ЗА РАЗХЛАБВАНЕ - 1 супена лъжица, около 15 грама, ленено семе се поглъща сутрин на гладно с чаша вода.
ПРИ БОЛКА В УШИТЕ - ленено семе се сварява в сок от кромид лук, оставя се да изстине до стайна температура и след това разтворът се капва в ушите.
ПРИ ГЛАВОБОЛИЕ ИЛИ ОТКРИТИ РАНИ - смляно ленено семе се накисва в студена вода и се прави компрес върху челото или откритата рана.
ПРИ БЕЗСЪНИЕ - равни части ленено семе и рициново масло се смесват и се разбиват добре в бронзов съд, а след това сместа се налага върху очите.
ПРИ МЕНОПАУЗА
2 супени лъжици ленено семе по два пъти на ден.
ПРИ КАШЛИЦА
На Изток печените семена от лен от хилядолетия се използват за лечение на кашлица. 2 лъжици ситно смляно ленено семе се разтварят в 1 чаша вряла вода и се приемат 3 пъти дневно, по възможност на празен стомах. Еликсирът се приготвя на всеки прием.
ПРИ ЗАТЛЪСТЯВАНЕ
Половин чаша отвара от ленено семе се пие 3 пъти дневно 30 минути преди хранене в продължение на 10 дни, следва 10 дни почивка и курсът отново се повтаря.
Рецептата е: 1 супена лъжица семена се поставят в половин литър вряла вода и се варят на слаб огън 2 часа, като периодично се разбъркват. Съдът задължително трябва да е покрит. След охлаждане течността се прецежда и се пие.
ЗА ОТСЛАБВАНЕ
3-седмичен курс с нискомаслено кисело мляко и ленено семе. Първата седмица 100 грама мляко се разбърква с 1 чаена лъжица ленено семе и се консумира на гладно. Втората седмица пак на гладно се изяжда смес от 100 грама нискомаслено кисело мляко и 2 лъжици смляно ленено семе. Третата седмица на 100 грама мляко се поставят 3 супени лъжици смляно семе от лен.
Вие ползвате ли ленено семе? Напишете отзиви😀
Прочетете още: