Диетата при рак не трябва да съдържа бързо приготвени храни – хамбургери, сандвичи, пържени картофи, газирани напитки, мазни меса, бекон, колбаси, консерви. В храненето трябва да преобладават разнообразни плодове, с предпочитание към горските – червени боровинки, къпини, малини. Препоръчват се зеленчуци и особено продукти от пълнозърнести храни- зърнени култури, хляб, мюсли. При злокачествено заболяване също така е особено важно да се употребява зелен чай, отделни видове ядки, особено бадеми и орехи. Това, което трябва да се направи, за справяне със страшната болест, е коренно да се промени начина на живот и хранене.
Злокачествените образувания „изяждат” всичката захар, която постъпва в организма във всякакъв вид – дори от плодове, включително и цитруси, с изключение на лимоните. Лимоните, а донякъде и портокалите стимулират производството на лимфоцити. Тези клетки убиват туморите, тъй като тяхната функция е да разбива причиняващите рак субстанции.Правилната диета включва приемането на определени ястия, богати на антиоксиданти.Кои са храните с най-високо съдържание на антиоксиданти?
Броколи
Зеленчукът има противоракови свойства – съдържа високо количество сулфорафан, който е особено ефикасно вещество за увеличаване на защитните ензими в организма и унищожаването на химикалите, които предизвикват рак. Броколи може да се консумира в салати, омлети, и др.
Горски плодове
Всички горски плодове са богати на фито-хранителни вещества. Дребните плодове (малини, ягоди, боровинки) са първокласен източник на противоракови полифеноли. За предпочитане е червените боровинки да се консумират в сушено състояние – например като добавка към мюсли.Добре е дневно да се приема по половин чаша.
Домати
Най-добрият източник на ликопен – картеноида, който придава на доматите червен цвят. Установено е, че ликопенът спира растежа на раковите клетки в ендометриума.
Най-голяма е ползата от сготвените домати, защото топлинната обработка увеличава количеството на ликопен, което може да се поеме от организма.
Орехи
Орехите помагат срещу рака на гърдата и на простатата. Най-полезно е да се ядат по 30 грама орехови ядки на ден.
Чесън
Добре е скилидките да се консумират смачкани, защото така се отделят полезни ензими. Здравословно съчетание е смачканият чесън да се добави към богатия на ликопен доматен сос в края на приготвянето му.
Зрял фасул-Боб
Бобът помага срещу рак на гърдата и на дебелото черво. Препоръчва се няколко пъти в седмицата към другите зеленчуци и салати да се добавя по половин чаша боб.
Грозде
Най-силно изразен противораков ефект се постига от червеното грозде заедно с ципите и семките.
Към изброените дотук се включват още зеле, червено цвекло, авокадо, праз, люти чушки, джинджифил, алое, куркума, мед, шоколад и червено вино. Ресвератролът в червеното вино има противораково действие (препоръчва се умерена консумация).
ВИЖ ОЩЕ - СОДА БИКАРБОНАТ СРЕЩУ РАК