Родината на чая е Китай. Китайците са дали наимено ванието на чая и първи са употребявали това питие. "Ча" означава младо листо. Чаеният храст се отглежда първо в Китай, след това се разпространява в Индия, Бирма, Корея, Виетнам, Лаос, по-късно в Япония, Шри Ланка и др.
Чаеният храст се нуждае от висока температура и обилна влага. Има красив външен вид, бели цветове и нежен аромат. Най-ценен е чаят от първата беритба.
Той се получава от най-младите листа, нежни и сочни, както и от меките листни пъпки. Чаят получен само от листни пъпки се нарича "пеко". Познавачите на чая използуват и друго понятие-типси (едва разпъпила пъпка).Колкото е по-голямо процентното съдържание на "типси" в чая, толкова е по-високо неговото качество.
Има четири основни типа чай, получени от чаения храст: черен, зелен,червен и жълт. Основната разлика между различните видове чай е начина на обработка.
Черният чай претърпява всички стадии на обработка включително и ферментация, докато зеленият чай не е достигнал тази фаза. Червеният и жълтият чай са преходни типове.
Най-голямо е производството и най-предпочитан е черният чай. Той притежава силен аромат и специфичен вкус.
Зеленият чай притежава нежен аромат, напомнящ миризмата на прясно сено и има по-малко изразена тръпчивост.
Червените чаеве (оолонги) са най-ароматните чаеве, те са силно тръпчиви защото са богати на дъбилни вещества.
Жълтите чаеве притежават специфичен вкус и аромат и нежна тръпчивост.
"Чаят освежава тялото, укрепва духа,смекчава сърцето, пробужда мислите, гони ленността."
Авиацена
За да се получи вкусно и ароматно чайно питие, необходими са качествен чай и спазването на някой основни правила за приготвяне на отварата. Водата за приготвянето на чая трябва да се използва само веднъж.Повторното кипване и непрестанното доливане на нова вода без да се изхвърли старата, влошава качеството на напитката, дори е вредно.
В порцеланов чайник, предварително изплакнат с гореща вода се поставя определена порция чай (обикновено 1ч.л. чай на една чаша вода), налива се кипналата вода до половината.Запарва се 4-5мин. за черните чаеве, а за зелените 10 и повече минути. Когато желаната чайна, настойка е готова, чайникът се долива с гореща вода.
В горещите месеци чайникът може да се напълни до горе, още в началото.
Пакетирания чай се поставя направо
в чайните чаши и се залива с кипналата вода.
Най-добре е да се подслади с мед, някой добавят резенче лимон.
Китайците и японците го пият без всякакви подправки, а в арабските страни обичат да го пият с лед и добавка на сок от цитрусови плодове.
Чаят се пие бавно на малки глътки. Това предпазва от изгаряне и дава възможност да се насладим на вкуса му.
Питието приготвено от чая, е изключително полезно за здравето на човека. Необходимо е само да си създадем традиции за правилно приготвяне и пиене.
Споделете вашата рецепта?
Прочети още: