pub-1860989905298420 Голяма Богородица | Рама

Голяма Богородица



15 август - Голяма Богородица!
На този ден имен ден празнуват: Мара, Мария, Марийка, Мари, Марин, Мариян, Марияна, Мариана, Мариан, Маша, Мика, Мира, Мариета, Мариела, Марио, Преслав и Преслава, Деспинa.

 На този ден не се работи никаква работа, ако вали дъжд, ще има голямо плодородие в следващата година!

На този ден църквата почита св. Богородица като покровителка на майчинството, жените и семейното огнище.
Раздават се, предварително осветени в църква, от първите плодове за сезона - грозде, дини, както и обредни хлябове за здраве и за Бог да прости умрелите”. Организират се празнична семейна трапеза или общоселски събори. На празничната трапеза нареждат ритуални погачи, мед и жито. Слагат се царевица, пшеница, варена тиква, каша от пиле, различни плодове. За здраве се правят курбани.  
Вярва се, че Богородица помага на бездетни жени да се сдобият с рожба. Затова на празника Успение Богородично младите булки и невестите без деца носят дарове - домашно изработени кърпи, престилки, чорапи, цветя, и ги поставят под иконата на светицата, болните нощуват на „свети места” за здраве.

В християнската религия празникът е свързан със смъртта на Божията майка.Три дни преди смъртта Архангел Гавраил й съобщава, че Бог е пожелал да я вземе при себе си в своето царство, за да царува вечно с него. Последното й желание е да види Светите апостоли заедно. По чуден начин те се пренасят пред вратите на дома й в Йерусалим. Три дни след това сам Исус Христос в небесна слава, обкръжен от ангелски ликове и светци, слиза от небесата за душата на Света Богородица. Погребват я в една пещера край Гетсимания и затварят входа с камък. Когато няколко дни по-късно го отварят, за да се поклони пред светицата закъснелият апостол Тома, намират само плащеницата й. Ставайки от трапезата, апостолите чуват ангелско пеене и виждат в облаците пречистата Божия майка, обкръжена от ангели, която им казва: “Радвайте се, защото съм с вас през всичките дни.” В памет на явяването й пред апостолите, църквата определя в този ден да се отслужва тържествена литургия и да се прави “въздигане на хляба”.. На Голяма Богородица след тържествена литургия в църквата се освещават обредни хлябове, които жените след това раздават за здраве и за починалите близки. Вярващите търсят покровителството на Света Богородица в житейските проблеми
В християнския богослужебен календар празниците, посветени на Богородица заемат важно място,три са строго свързани с Мария —
„Рождество Богородично“ (8 септември),
„Въведение Богородично“(Ден на християнското
семейство — 21 ноември) и
 „Успение Богородично“(15 август).


ЛЮБОВТА ИДЕ, КОГАТО ЕГОТО СИ ОТИДЕ...

ЛЮБОВТА ИДЕ, КОГАТО ЕГОТО СИ ОТИДЕ...
КОЛКОТО ПОВЕЧЕ ИМА ЧОВЕК В СЕБЕ СИ, ТОЛКОВА ПО-МАЛКО ОЧАКВА ОТ ДРУГИТЕ!

Followers